Написать нам

Звітність для всіх: чому важливо вести бухгалтерію навіть по «беззвітним» компаніям і до чого тут український КІК?

Головна / Новини / Звітність для всіх: чому важливо вести бухгалтерію навіть по «беззвітним» компаніям і до чого тут український КІК?
 

Досі існують юрисдикції, де немає вимог щодо обов`язкового подання звітів до податкових органів. І багато підприємців розуміють це дуже буквально: якщо вимоги немає, отже і вести жодної звітності не потрібно. Але чи це так? Розібратися з цим питанням допоможе провідний спеціаліст юридичного відділу компанії ICG Артем Деменков.

Які звіти подають компанії?

У сучасному світі більшість компаній мають готувати та подавати щорічну звітність у країні реєстрації. Наприклад, у Великій Британії подавати її необхідно одночасно до двох установ – до податкової служби (подати необхідно податкову звітність протягом 12 місяців після закінчення звітного періоду) і до реєстру компаній (подати необхідно фінансову звітність, протягом 9 місяців після закінчення звітного періоду).

А ось в Естонії у компаній є 6 місяців для подання звіту до реєстру, але обов’язку подавати звітність до податкової може і не бути. Терміни та обов’язки за звітністю в рамках однієї юрисдикції для різних типів компаній можуть кардинально відрізнятися і потрібно дуже ретельно вивчати це питання. Навіть якщо йдеться про юрисдикції, які прийнято вважати «беззвітними».

Чи потрібно вести звітність у беззвітних юрисдикціях?

Існує одна спільна риса у більшості еміратських компаній, класичних офшорів і багатьох партнерств (LP) по всьому світу: такі юрособи не зобов’язані подавати регулярну звітність до місцевих органів. І багато підприємців не ведуть її зовсім, що може стати причиною серйозних проблем. Наприклад, на Белізі, в одній із «беззвітних» юрисдикцій, кожна компанія має надати реєстратору адресу зберігання звітності компанії. Реєстратор, у свою чергу, надасть цю інформацію компетентним органам, якщо буде відповідний запит щодо конкретної компанії. Та й сама компанія, хоч вона й не зобов’язана подавати звітність, має надати її податковим органам на перший запит.

Тому навіть у «беззвітних» юрисдикціях слід вести звітність. Хоча б у форматі управлінського обліку (Management Accounts), але згідно міжнародним стандартам. Це, між іншим, допоможе і при роботі з корпоративним рахунком, багато банків вимагають звітність «беззвітних» компаній і за відсутності хоч якоїсь звітної документації, швидше за все, закриють рахунок.

А для вітчизняних підприємців питання звітності іноземних юридичних осіб важливе ще й тому, що з 1 січня 2022 року в Україні запрацювало законодавство про контрольовані іноземні компанії (КІК).

КІК та звітність нерезидентів – у чому зв’язок?

Отже, з 1 січня 2022 року резиденти України – контролюючі особи іноземних компаній повинні повідомляти податкову службу України про наявність контрольованих нерезидентів та подавати звітність щодо таких структур. За деякими компаніями потрібно також сплачувати податки в Україні. За недотримання вимог щодо КІК, передбачені штрафи:

  • 100 прожиткових мінімумів (приблизно 239 тисяч гривень) – за неподання звіту щодо КІК. Повторне неподання звіту по КІК протягом 30 календарних днів після оплати штрафу – 5 прожиткових мінімумів за кожен день, але не більше 300 ПМ (717 тисяч гривень);
  • Не відображення у звіті про КІК інформації про наявні КІК, подання не всієї інформації про КІК – штраф у розмірі 3% від суми доходу КІК або 25% скоригованого прибутку КІК, не відображених у звіті. Але штраф не може бути більшим за 1000 ПМ (2 329 000 грн. станом на 1 січня 2022 року);
  • Неповідомлення контролером у строк 60 календарних днів інформації про зміну частки участі у КІК або про здійснення фактичного контролю КІК – штраф у розмірі 300 ПМ (приблизно 717 тисяч гривень);
  • Неподання (або подання не в повному обсязі) документації ТЦО – 3% суми доходу КІК, за яким не подана документація, але не більше 1000 ПМ.

Подавати звіти про КІК треба разом із податковою декларацією фізичної особи. Це означає, що звіти по КІК слід подати до 1 травня року, наступного за звітним. У контролера є лише 4 місяці, щоб подати вчасно інформацію щодо КІК та уникнути серйозних штрафів. І першим звітним періодом у рамках КІК є нинішній 2022 рік.

ВАЖЛИВО: законодавство про КІК вимагає від контролерів подавати звітність по всім компаніям без винятку, як по звітним, так і по «беззвітним» (включаючи офшорні компанії та партнерства).

Як підготуватися до звіту з КІК?

Починати готуватися до звіту щодо контрольованих іноземних компаній потрібно вже зараз. Ми рекомендуємо робити наступне:

  • Почати збирати фінансові документи: зберігати оригінали та скани інвойсів, договорів, контрактів, регулярно отримувати виписку по рахунку в банку або в платіжній системі. Якщо рахунок закрито – обов’язково взяти виписку по рахунку на дату закриття (з нульовим балансом) та запросити листа про закриття рахунку;
  • Хоча б самостійно вести поточний облік, але краще (особливо якщо компанія має великі обороти) – залучати бухгалтера (аудитора), який вчасно підготує річний звіт. Таким чином, будуть враховані всі документи і можна буде перевірити фінальну версію звіту перед поданням до податкової. І ще порада: не затягуйте зі звітністю до останнього моменту, чим ближче термін подання звітів – тим складніше знайти незайнятого бухгалтера, готового допомогти з вашою звітністю. Навіть якщо вам пощастить – термінові звіти завжди коштують дорожче;
  • Підбийте підсумки роботи іноземної компанії за попередні періоди: прибуток КІК, отриманий до 1 січня 2022 року, точно не підлягає до оподаткування в Україні, а ось чи потрібно буде сплачувати податки з прибутку 2022 року, варто розглядати в кожному конкретному випадку.
  • Не слід забувати про VAT-звітність (ПДВ). У різних країнах звітний період для VAT відрізняється: у Великій Британії або Еміратах він становить 3 місяці, а в Естонії – лише 1 місяць. Терміни підготовки та подання VAT-звіту менші, ніж у річного звіту, готувати таку звітність варто розпочати відразу ж, у перші дні після закінчення звітного періоду.
  • Зважайте на тривалість звітного періоду в країнах, де зареєстровані ваші КІК: у Великобританії чи Гонконзі звітний період не збігається з календарним роком і залежить від дати реєстрації компанії. У деяких випадках на підготовку та подання звітності таких компаній в Україні може залишатися кілька днів (нагадаємо, в Україні подати звітність за КІК потрібно разом із декларацією фізособи, до 1 травня). Але й із цієї ситуації є вихід – можна «вирівняти» звітний період у юрисдикції реєстрації КІК, для цього достатньо подати повідомлення про зміну звітного періоду.

Дотримуючись цих нескладних порад та відповідально ставлячись до питань звітності іноземних компаній, ви спростите собі життя, убезпечитеся від штрафів і зробите свій бізнес вигіднішим. Фахівці компанії ICG із задоволенням проконсультують вас з усіх питань, пов’язаних із звітністю КІК.

Comments(0)

Leave a Comment