Написать нам

Ліквідація компаній: де і як це відбувається? Огляд процедури в різних країнах

Головна / Новини / Ліквідація компаній: де і як це відбувається? Огляд процедури в різних країнах
 

Багато хто недооцінює важливість ліквідації компаній, зареєстрованих за кордоном, вважаючи за краще «рештки» власних бізнес-структур залишити “як є”. Чому так робити не можна – ми вже писали в одному з минулих матеріалів, про основні причини можете дізнатися за посиланням.

Але до перерахованих причин слід додати ще одну: Україна приєдналася до плану BEPS, у нас вже ратифікована MLI-конвенція, є законодавство про контрольовані іноземні компанії і скоро ми приєднаємося до автоматичного обміну інформацією (AEOI). І ось тоді залишені компанії можуть нагадати про себе в самий невідповідний момент, а інформація про них потрапить прямо в податкові органи.

Тому бізнес повинен пам’ятати про те, що кращий спосіб убезпечитись від проблем зі старими компаніями – закрити їх за всіма правилами. А правила ці відрізняються від країни до країни. І деякі юрисдикції ми зараз розглянемо.

Добровільна Ліквідація в Великобританії

Головною особливістю добровільної ліквідації компанії у Великобританії є те, що все майно, яке на момент ліквідації є на балансі підприємства, відходить не утримувачам акцій, як в більшості країн світу, а в державну скарбницю.

Ліквідація компанії не може бути здійснена без подання до податкової інспекції останнього фінансового звіту. А відсутність кредиторів у підприємства істотно спрощує процедуру ліквідації.

Ліквідація британської компанії покроково:

 1. Для початку процедури компанія має подати оголошення про ліквідацію фірми в «The London Gazette», офіційну газету британського уряду;
 2. Необхідно подати заяву про ліквідацію підприємства до Реєстру Компаній Великобританії (Company House);

ВАЖЛИВО! Подати обидві заяви можна в тому випадку, якщо у компанії, на момент її ліквідації, немає заборгованостей перед бюджетом країни (у вигляді несплачених податків, пені і різних штрафів).

     3.Після подачі заяви до реєстру і публікації оголошення в газеті, компанія ще мінімум 90 днів буде активною (на практиці цей строк продовжується до 6 місяців). Це час, за який кредитори можуть пред’явити фінансові претензії до підприємства, що ліквідується.

4.По закінченні часу для претензій, на сайті Реєстру Компаній у ліквідованої фірми оновлюється статус – proposal to strike-off ( «пропозиція про видалення»).

5.Власник компанії отримує офіційне повідомлення про повне виключення фірми з Company House. Як підтвердження – видається сертифікат про ліквідацію компанії (Certificate of Dissolution). Тільки після цього підприємство офіційно вважається закритим і гарантовано не стане джерелом проблем для колишніх власників.

Терміни добровільної ліквідації британської компанії на практиці становить від 3 до 9 місяців.

Крім добровільної ліквідації компанії існує і примусова. Вона проводиться за рішенням суду в тому випадку, якщо юрособа не платить за боргами. Проводять її уповноважені фахівці з неплатоспроможності, або офіційні конкурсні керуючі.

Кіпр

На Кіпрі існує два типи ліквідації компанії: викреслювання з реєстру юридичних осіб (STRIKE OFF) і добровільна ліквідація.

Покроково, процес закриття за процедурою Strike Off виглядає так:

 1. Акціонери на зборах ухвалюють рішення про закриття компанії;
 2. На підставі цього рішення директора і інвестори компанії подають заяву до Реєстратору про викреслення з нього компанії;
 3. Директори підписують заяву, що компанія не має активів, боргів і зобов’язань, що всі банківські рахунки компанії закриті, все раніше видані довіреності відкликані і анульовані, і всі держмита сплачені;
 4. Реєстратор, отримавши рішення директорів, надсилає на юридичну адресу компанії перше повідомлення (first notice) про процес ліквідації, після чого публікує в офіційній газеті Кіпру оголошення про те, що компанія буде викреслена з реєстру протягом трьох місяців від дати публікації оголошення;
 5. Якщо протягом цього часу Реєстратор не отримує заперечень від податкової служби Кіпру, акціонерів або кредиторів компанії, він надсилає на юридичну адресу компанії друге і останнє повідомлення (final notice), після чого публікує в офіційній газеті Кіпру оголошення про те, що компанія викреслена з реєстру.

Викреслювання компаній з реєстру триває від кількох місяців до кількох років.

Важливо: «викреслена» компанія може бути відновлена ​​через суд за заявою будь-якого акціонера компанії або кредитора. Це можливо протягом 20 років з дня публікації оголошення про викреслення компанії.

Після закінчення процесу ліквідації, власники компанії отримують Certificate of Dissolution (Сертифікат про ліквідацію)

Добровільна ліквідація компанії на Кіпрі

Покроково процедура виглядає так:

 1. Директори компанії підписують декларацію про те, що компанія у змозі оплатити всі свої борги і зобов’язання протягом 12-ти місяців з моменту початку ліквідації компанії. При цьому компанія зобов’язана сплатити всі належні податки на дату підписання директорами компанії рішення про її закриття.
 2. Компанія повинна пройти аудиторську перевірку і отримати відповідний висновок, в якому будуть  відображені всі матеріальні відносини з акціонерами компанії.
 3. Директори підписують заяву про те, що всі раніше видані довіреності відкликані і анульовані, а всі держмита, включаючи мита на ліквідацію – сплачені.
 4. Після підписання директорами декларації про ліквідацію, акціонери компанії на загальних зборах призначають Ліквідатора. Ліквідатор інформує реєстр компаній про те, що акціонери почали процедуру ліквідації і про те, що в офіційній газеті Кіпру опубліковано відповідне оголошення.
 5. Ліквідатор публікує в місцевій пресі оголошення для потенційних кредиторів про те, що компанія розпочала процедуру ліквідації. Ліквідатор отримує в податковій службі Кіпру повідомлення про відсутність податкових зобов’язань у компанії (tax clearance). Після цього Ліквідатор публікує останнє оголошення в офіційній газеті Кіпрупро те, що останні збори акціонерів компанії відбудуться протягом місяця з моменту публікації повідомлення.
 6. Ліквідатор готує звіт про свою роботу для його подання на останніх зборах акціонерів. Останні активи, якщо є, розподіляються між акціонерами на останніх зборах. Реєстратор компанії, на вимогу, приблизно через три місяці після останніх зборів акціонерів виписує сертифікат розпуск компанії.

В середньому, процес добровільної ліквідації займає від шести до дев’яти місяців з моменту призначення ліквідатора і до публікації в офіційному віснику оголошення про ліквідацію компанії.

ВАЖЛИВО! Процес добровільної ліквідації є незворотнім, після закінчення процедури компанію відновити неможливо.

Ліквідація компаній на Белізі

Отже, щоб ліквідувати компанію в цій юрисдикції, потрібно зробити наступне:

 1. Акціонери та члени компанії повинні ухвалити попереднє рішення про ліквідацію компанії. Це рішення приймається на спеціальних членських зборах;
 2. Необхідно підготувати план розпуску компанії і статті про розпуск;
 3. Для компанії призначається ліквідатор. Він веде переговори з кредиторами компанії (якщо вони є), а також здійснює всі необхідні дії для врегулювання питань, пов’язаних із зобов’язаннями компанії, він же розподіляє активи компанії між акціонерами.
 4. Після цього в місцевій газеті публікується рішення про розпуск компанії, окремо надсилаються повідомлення ліквідаторам і кредиторам.
 5. До Реєстру підприємств подається повідомлення про розпуск.

Приблизний термін ліквідації белізької компанії – 1 місяць;

Компанія ICG багато років консультує бізнес з питань ведення бізнесу з використанням нерезидентів. У сфері нашої компетенції також і ліквідація іноземних компаній. Будемо раді співпраці!

Comments(0)

Leave a Comment