Написать нам

Іванна Пилипюк: «2021 й рік – це рік нової бізнес-реальності, яку можна виразити об`ємною абревіатурою – BEPS»

Головна / Новини / Іванна Пилипюк: «2021 й рік – це рік нової бізнес-реальності, яку можна виразити об`ємною абревіатурою – BEPS»
 

2020-й рік точно забудеться не скоро, тому що зміни, які відбулися, надто відчутні і глобальні. Ми побачили нові тренди: виявилося, що раніше відкритий світ може дуже швидко закритися і глобалізація починає набувати рис зворотного процесу.

Само собою зрозуміло, що змінився і світ нерезидентного бізнесу. Про ці зміни в рамках щорічного підсумкового інтерв’ю ми поговорили з керуючим партнером компанії ICG Іванною Пилипюк.

Чим 2020 рік, крім карантину і закриття кордонів, запам’ятається бізнесу?

2020 й – це рік змін в різних секторах, а також розуміння і прийняття того, що все в будь-який момент може змінитися. Це рік віддаленої роботи, відточування навичок дистанційного керування, спілкування, рік онлайну.

Це був рік, початку активної роботи по MLI. Зокрема, країни переглядали і продовжують переглядати угоди про уникнення подвійного оподаткування. Особливо активною в цьому плані була РФ, думаю, їх досвід можна вважати показовим. В цілому ж, тенденція до зміни міжнародних податкових угод продовжиться в наступному році.

Цей рік був випробуванням для різних програм отримання ВНЖ і громадянства. Загальний локдаун показав, що потрібно мати на руках документи і потрібно робити реальний «життєвий Substance» в країнах, де особа вважається громадянином або резидентом. Тобто, не облаштувавшись в Лондоні до карантину, навряд чи можна розраховувати потрапити до Великобританії в карантин. Але, якщо і до цього ви жили на кілька країн, то в 2020-му можна було обрати місце, щоб «перечекати шторм».

А ще 2020 й рік показав, що глобалізація це ілюзія, кордони все ще закриті, у всякому разі «закритіші», ніж ми всі могли собі уявити.

У сегменті нерезидентів – 2020-й, це рік видкриття рахунків в платіжках, працювати з ними стало простіше, зрозуміліше, та й можливість відкрити рахунок віддалено додає популярності таким рішенням. Крім того, це рік прийняття нової бізнес-реальності, яку можна виразити об`ємною абревіатурою – BEPS. Причому стосується це і України, у нас в 2020-му було прийнято законодавство про КІК.

Яким 2020 рік був для України? Головні події?

Я можу оцінити цей рік точки зору своєї діяльності. По-перше, активно вносилися зміни до Податкового Кодексу, зокрема були доповнені або переглянуті норми про ТЦО і про постійне представництво. Звичайно ж, неможливо не згадати про прийняття законопроекту 1210 і норм про контрольовані іноземні компанії, у нас вперше з’явилося визначення того, що таке «контрольована іноземна компанія» і хто такі «контрольовані особи». Разом з цим законом має прийти і усвідомлення того, що іноземні компанії повинні працювати по-іншому. Більше того, до прийняття цього законопроекту багато хто сумнівався, що впровадження плану BEPS можливо в Україні, але зараз, я так думаю, що тих, хто сумнівається, стало набагато менше.

Нарешті, 2020-й це рік, коли у нас запрацювала нова податкова доктрина – превалювання сутності над формою. Справа в тому, що в українському законодавстві з’явилося нове поняття – “ділова мета”, а це значить, що важливо не стільки те, що ти робиш, а для чого.

Звичайно ж, Україна, як і весь світ, зіткнулася з обмеженнями і викликами, пов’язаними з локдауном і віддаленою роботою. Якщо говорити про нашу компанію, то ми замість семінарів почала проводити вебінари, активізували канал в YouTube. Хоча, це як раз співпало з нашими планами на 2020 й рік – ми хотіли збільшити кількість онлайн контенту, але ми собі й уявити не могли, що це буде відбуватися таким чином. Бійтеся своїх бажань, як-то кажуть).

Чого очікувати в 2021 році українським бізнесменам?

У новому році українським бізнесменам треба бути готовими до випробувань. Вони будуть в різних площинах. По-перше, для багатьох це буде питання виживання і збереження бізнесу як такого. В контексті ведення міжнародного бізнесу – це повна реструктуризація активів, в тому числі і зміна старих структур на нові (для тих, хто ще цього не зробив). Само собою, що це додаткові витрати (це теж до питання виживання).

Також 2021 рік буде своєрідним «перехідним періодом», коли нове законодавство тільки починає працювати. Але важливо пам’ятати, що коли ми говоримо про вже згадане законодавство про КІК – то 2021 рік це період, коли ще можна працювати з КІК без штрафів.

2021 рік готує серйозні випробування для малого і середнього бізнесу. Структури поменше можуть вибрати дешеві рішення заради економії, наприклад або зовсім відмовитися від іноземних компаній, або працювати за системою «одна компанія + рахунки в платіжних системах». У будь-якому випадку, питання, пов’язані з компаніями-нерезидентами і банківськими рахунками, будуть коштувати чималих грошей, і в багатьох випадках такі рішення не будуть виправдовувати себе.

Зможе заощадити і великий бізнес, я думаю, таким гравцям на ринку буде куди вигідніше утримувати кілька компаній з реальним офісом, ніж сотні “компаній-пустушок”.

Цілком ймовірно, що збільшиться навантаження на сектори, що займаються підготовкою та здачею звітів. Взагалі, я вважаю, що через ускладнення законодавчої бази підприємці більш не зможуть займатися бізнесом без штатних юристів і бухгалтерів, а також без залучення позаштатних спеціалістів.

З приємного – всі ці зусилля і зміни призведуть до поступового і впевненого виходу бізнесу з тіні.

Чи продовжиться активна імплементація BEPS в Україні?

Безумовно, BEPS тільки прийшов, це наша реальність. Україна вже активно імплементує більше половини кроків, передбачених цим планом.

Як, на вашу думку, пройде перша кампанія подачі повідомлень і, можливо, звітності по КІК?

Думаю, багато підприємців займуть вичікувальну позицію. Ніхто не захоче створювати практику своїм прикладом. Повідомлення подадуть ті, у кого немає вибору, інші будуть тягнути до останнього.

Чи варто нам очікувати податкової амністії або приєднання до AEOI в 2021 році?

Я думаю, що податкової амністії нам, в принципі, не варто очікувати. Принаймні в тому вигляді, в якому б усім хотілося, а саме «покажи все, що нажито непосильною працею, заплати дві копійки і тобі нічого не буде». Але для того, щоб КІК працював повною мірою, обов’язково потрібно приділити увагу темі сплати податків. Обов’язково треба дати можливість бізнесу і фізичним особам вийти з тіні. У нас дуже низький рівень податкової культури. Люди весь час борються за виживання, і про податки їм думати ніколи, цієї свідомості просто нізвідки взятися в таких умовах. Крім того високий рівень недовіри до влади, платники податків не вірять, що сплачені ними кошти йдуть на загальне благо, а не комусь в кишеню. На цю ситуацію можна вплинути, наприклад, постійно звітуючись про державні витрати, роблячи розподілення ресурсів прозорим і зрозумілим. Іншими словами, потрібно дати можливість платникам податків бачити витрату коштів на конкретні цілі – безпеку, медицину, дороги, транспорт, освіту та інше.

Глобальні тенденції на 2021 рік? Що зміниться в світі та продовження яких трендів ми побачимо?

Світ споживання себе вичерпав, ми вже приймаємо доктрину усвідомленого споживання, ретельного вибору продукту або послуг. У цьому новому світі потрібно постійно працювати над якістю, а не над кількістю. Це буде стосуватися і резидентів і нерезидентів. Компанії будуть наповнюватися сутністю, це будуть компанії з реальними офісами і персоналом.

Також важливо завжди і всюди пам’ятати про превалювання суті над формою. Яка ділова мета вашої угоди? Що саме ви хотіли зробити, і для чого вам це треба? В жодному разі ніде і ніколи не повинна звучати фраза «я хочу заощадити на податках», або, що ще гірше, «не платити податки».

Я думаю, світ програм отримання громадянства та податкового резидентства також буде «трусити». В цьому році розгорівся скандал з Кіпром, думаю в наступному році «криза» програм інвестиційних громадянств посилиться.

Також все більшої значущості набуватиме питання походження коштів. Важливо щоб у бенефіціара була проста, зрозуміла (і підтверджена документально) історія успіху: тоді-то народився, там-то вчився, працював, заробив – заплатив податки. У новому світі тільки гроші з зрозумілим походженням можна інвестувати і спокійно витрачати. А всі кошти, щодо яких з’являться питання або сумніви – будуть блокуватися банками і ізолюватися суб’єктами фін.моніторінга.

І тим не менше, я впевнена, що країни продовжать конкурувати і боротися за гідних платників податків. Тому ринок послуг в контексті «стань нашим податковим резидентом» буде змінюватися, стаючи більш привабливим.

Дуже важливо в цей час – коло контактів. Тому що нинішній світ існує в режимі невідомості і турбулентності. І в тих випадках, коли ти не знаєш «як робити», то хоча б потрібно розуміти «з ким робити». Щоб не нашкодити.

Навіть якщо йти на мамонта, якого ти ніколи не бачив, треба йти тільки з перевіреною командою.

Comments(0)

Leave a Comment