Написать нам

Закон про податкову амністію підписано і опубліковано!

Головна / Новини / Закон про податкову амністію підписано і опубліковано!
 

Так, тепер ми точно знаємо, якою буде податкова амністія в Україні, бо  20 липня, в газеті «Голос України» був опублікований закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету», або якщо коротше – закон про податкову амністію. Закон  №1539-IX набрав чинності, тому саме час з`ясувати, яким буде спеціальне одноразове декларування.

Терміни проведення амністії

Податкова амністія стартує вже з 1 вересня 2021 року і триватиме рівно рік – до 1 вересня 2022.

Які активи можна задекларувати?

Згідно закону, в рамках спеціального одноразового добровільного декларування можна задекларувати активи, що знаходяться в Україні або за кордоном, що були отримані в будь-який податковий період до 1 січня 2021 року. Це стосується будь-яких активів: рухомого та нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, щодо яких суб’єкт декларування є власником чи від яких має право отримувати дохід.

А які не можна?

Під час амністії не можна декларувати:

 • активи отримані внаслідок кримінальних правопорушень, за виключенням тих, що були отримані з ухиленням від сплати податків/зборів чи порушень валютного законодавства;
 • Активи осіб, щодо яких відкритого судове провадження за статтями 209 (легалізація доходів здобутих злочинним шляхом) 258-5 (фінансування тероризму) та 306, ч.1-2 368-4, 369 та 369-2 ККУ;
 • Готівкові кошти;
 • Кошти, розміщенні на території Російської федерації.

Які активи можна не подавати в рамках податкової амністії?

1) нерухоме майно в Україні відповідно до державних реєстрів у вигляді:

 • квартира – до 120 кв. м. чи майнові права на таку квартиру;
 • житловий будинок до 240 кв. м. чи його незавершене будівництво, за умови права власності на земельну ділянку;
 • нежитлова нерухомість (в тому числі незавершена) некомерційного призначення до 60 кв. м.;
 • земельні ділянки у межах нормативів безоплатної приватизації;

2)           один транспортний засіб, що є в реєстрі (крім ТЗ, призначеного для перевезення 10 осіб і більше або об’єм двигуна ТЗ не менше 3000 куб. см. або середня ринкова вартість якого не перевищує 400 тисяч гривень, мотоцикл – 800 куб. см, літака, гелікоптери, яхти, катера),

3)            інші активи – сумарною вартістю не більше 400 тис. грн.

Чи будуть перевіряти декларації та походження задекларованих коштів?

Так, подані декларації будуть перевірятись в ході камеральної перевірки в спеціальному порядку. В законі сказано, що в разі виявлення в ході такої перевірки арифметичних або смислових помилок в декларації – декларант має 20 днів на подачу уточнюючої декларації після отримання відповідного повідомлення. При цьому джерело отримання доходів, згідно закону, перевірятись не буде. При цьому кошти, що будуть вноситись на рахунки в Україні, потрапляють під вимоги законодавства про фінансовий моніторинг. З цього приводу в законі сказано наступне: «Банк забезпечує розміщення коштів у готівковій формі та/або банківських металах для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування на спеціальному рахунку після здійснення належної перевірки особи декларанта відповідно до вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі – законодавство у сфері фінансового моніторингу).

Банк уживає заходів щодо встановлення джерел походження цих активів у випадках, передбачених законодавством у сфері фінансового моніторингу, після зарахування їх на спеціальний рахунок декларанта.».

Якою є база оподаткування активів?

Для валютних цінностей та прав грошової вимоги – грошова або номінальна вартість, що має бути документально підтверджена. Для інших активів – витрати на придбання, оціночна вартість біржова вартість або самостійно визначена для рухомого майна, що знаходиться (зареєстровано) в Україні, за виключенням транспортних засобів та дорогоцінних металів.

Чи потрібно подавати документи про вартість активів?

Якщо мова йде про валюту та право грошової вимоги – так, потрібно подавати. Якщо це інші активи, які знаходяться (зареєстровані) в Україні – за бажанням декларанта. Інші активи, які знаходяться (зареєстровані) закордоном – подаються.

Скільки є часу на сплату податку?

Сплатити податок в рамках податкової амністії слід протягом 10 календарних днів, з дня подачі декларації. Однак декларант може скористатись правом сплати податку в розстрочку протягом трьох років трьома рівними частинами. Останній платіж має бути сплачено не пізніше 1 листопада 2024 року. При оплаті податку в розстрочку застосовується підвищена ставка податків.

За якими ставками сплачуються податки?

 • 5% для валютних цінностей, розміщених на рахунках в банках України та інші активи які знаходяться (зареєстровані) в Україні (при оплаті податку в розстрочку – ставка 6%). Кошти в Україні розміщуються на спеціальних рахунках!
 • 9% – валюта на банківських рахунках та інші активи, які знаходяться закордоном, право грошової вимоги до нерезидентів (при оплаті податку в розстрочку – ставка 11,5%). Якщо податок з закордонних статків сплачується в перші півроку з початку декларації (до 1 березня 2022 року) – застосовується пільгова ставка в 7%.
 • 2,5 % – за ОВДП, придбаних у період з 01.01.2021 по 20.06.2022р. до подання декларації (при оплаті податку в розстрочку – ставка 3%).

При сплаті податків в розстрочку рівними частинами за три роки перший платіж має бути внесений не пізніше 1 листопада 2022 року, другий – не пізніше 1 листопада 2023, третій – не пізніше 1 листопада 2024.

Хто може скористатися правом участі в добровільному одноразовому декларуванні?

Спеціальне одноразове декларування – це добровільний захід, взяти участь в якому можуть  фізичні особи – резиденти, а також фізичні особи-нерезиденти, які на момент набуття активів чи доходів були резидентами Україні.

А хто не може подавати декларацію?

По-перше – малолітні/неповнолітні або недієздатні особи. По-друге – особи, які за будь-який рік, починаючи з 01.01.2005 р. подавали або мають подавати декларації відповідно до антикорупційного законодавства (крім тих, які подавали у зв’язку з проходженням відповідних конкурсів/процедур, та не були призначені або обрані на відповідні посади).

Як будуть захищені дані фізичних осіб, отримані в ході декларування?

В законі є норми, які визначають дані, вказані в декларації, як конфіденційні і такими, що не підлягають розголошенню.

«Відомості, що містяться у відповідних одноразових (спеціальних) добровільних деклараціях та доданих до них документа […], є конфіденційною інформацією та не підлягають розголошенню центральним органом виконавчої влад[…], його посадовими особами без письмової згоди декларанта, крім випадків, коли це прямо передбачено законами або рішенням суду. За розголошення такої інформації, у тому числі внаслідок службової недбалості або допуску до інформації інших осіб, які не мають такого права, а також незаконне використання таких відомостей посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, притягаються до цивільної, адміністративної, кримінальної та іншої відповідальності згідно із законом.»

Чи є ймовірність, що дані, вказані в декларації, можуть стати підставою для кримінального провадження?

Пункт 16 закону вказує, що «Одноразові (спеціальні) добровільні декларації, а також відомості, що містяться в них, не можуть бути використані в розслідуваннях та/або перевірках стосовно декларанта, а також як докази у кримінальних провадженнях, справах про адміністративні правопорушення, цивільних та адміністративних справах»

Однак разом з тим в пункту 18 сказано, що «Реалізація положень, передбачених цим підрозділом, не є підставою для повного або часткового невиконання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та недотримання вимог законодавства у сфері реалізації і моніторингу ефективності персональних, спеціальних, економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).». Крім того, пункт 19 закону наголошує, що «Державні гарантії та звільнення від відповідальності, передбачені цим підрозділом, не поширюються на активи, здобуті внаслідок вчинення кримінальних правопорушень» окрім, правопорушень, пов`язаних з ухиляннями від сплати податків і зборів, порушень в сфері валютного контролю.

Comments(0)

Leave a Comment