Написать нам

Іванна Пилипюк: «Під кінець 2020 року ми побачимо зовсім інший світ, ще більш transparency»

Головна / Новини / Іванна Пилипюк: «Під кінець 2020 року ми побачимо зовсім інший світ, ще більш transparency»
 

В кінці року ми публікуємо традиційне інтерв’ю з керуючим партнером компанії ICG – Іванною Пилип’юк. У цьому матеріалі ми підвели підсумки року, що минає і поділилися очікуваннями-прогнозами на рік наступний. Як показує практика, наші прогнози часом виправдовуються (хоча прогнозувати щось в сучасному світі – справа невдячна), а значить, витратити кілька хвилин на прочитання матеріалу буде дуже корисно.

Чим запам’ятався 2019 рік для міжнародного бізнесу?

2019 рік – це рік, коли світ побачив, що таке деоффшорізація в дії. У 2019 м «офшори» стали «оншорами», так як у всіх офшорних юрисдикціях запрацювало законодавство про substance (істотну економічну присутність, що вимагаєнаявності офісу, співробітників, сайту, контрактів, тобто ознак реальної економічної діяльності). Це надважливе нововведення фактично повернуло офшори «на берег», перевернувши індустрію з ніг на голову.

Тепер підприємці, професіонали ринку і всі, хто, так чи інакше пов’язаний з іноземними компаніями, намагаються зрозуміти що ж там, «на березі»? Та й де цей «берег» взагалі? Як працювати в нових умовах? Де шукати офіси в маленьких острівних юрисдикціях? Кого найняти в компанію? Результатом нових вимог стало серйозне скорочення частки офшорних компаній в структурі багатьох бізнесів. Так, офшори не зникнуть зовсім, але при ціні substance орієнтовно в 100 тисяч доларів на рік вони стануть «елітним інструментом» для дуже великих компаній.

Ще один тренд року, що минає – BEPS проникає все глибше в законодавство різних держав. Юрисдикції одна за одною імплементували ті чи інші положення Плану, а ті, хто не поспішав – потрапляв в «Чорні списки». Правда, надовго в таких списках країни не затримувалися, потрібні правки вносилися дуже оперативно.

В цілому ж можна сказати, що «колесо деоффшорізаціі» набирає обертів: пішли роки на те, щоб його розкрутити, але зараз воно набрало хід і мчить швидше сніжної лавини з гори. Думаю, що до кінця 2020 року ми побачимо зовсім інший світ, ще більш transparency.

2019-й змінив сприйняття компанії-нерезидента: раніше це був, в тому числі, механізм для оптимізації прибутку, збереження конфіденційності та захисту бізнесу, тепер же це засіб для виходу на нові ринки, диверсифікація ризиків. Компанія нерезидент в 2020-му році – це ваш бізнес в іншій країні, який платить податки, і за який потрібно звітувати. А це все підтвердження нової концепції оплати податків – превалювання суті над оболонкою.

І ще про тенденції: в цьому році «хитало» ринок інвестиційного громадянства. Забезпечені фізособи брали участь в програмах отримання громадянства і ПМЖ за інвестиції і така активність була помічена міжнародними організаціями та об’єднаннями. В результаті OECD буквально змусила Андорру встановити податки на рівні 10%, а Кіпр змінив ліміти і вимоги до своєї програми інвестгромадянства. Навіть США підвищили поріг входу для бажаючих стати резидентами Сполучених Штатів. А кінець року і зовсім запам’ятався скандалом: Мальта і Кіпр почали відбирати паспорти і громадянство в осіб, яким вони раніше їх видали.

Банківські кризи 2019 року: як ці події позначаться на банківській справі в новому році і чи можна очікувати «банкопаду» в наступному?

Думаю, «банкопад» не закінчиться, навпаки, я б готувалася до «підвищених опадів» в цьому сегменті. У році, що минає, проблеми банківського сектора стали глибшими, весь рік ринок штормило від скандалів, пов’язаних з відмивання грошей. Головним «ньюз-мейкером» як і раніше була Латвія, але до неї приєдналися (вельми несподівано) скандинавські країни – Данія, Естонія, Швеція.

Що в такій ситуації робити клієнтам банків? Насамперед – приділяти увагу власним компаніям, substance, активам. І, звичайно ж, потрібно працювати, працювати і ще раз працювати, щоб мінімізувати можливі втрати, які, з огляду на прогнозовану (в нашому випадку перманентну) кризу, дуже ймовірні.

Хоча, в будь-якому випадку банки не так охоче відкривають двері нерезидентам, ніж раніше. Але там, де закриваються двері – відкривається кватирка: нею стали платіжні системи, які дозволили триматися на плаву не тільки дрібному, але й великому бізнесу. Крім того, платіжні системи вже є цікавою нішею заробітку для тих, хто зумів отримати ліцензію для цього виду діяльності.

В Україні почала працювати MLI конвенція. Як це змінить бізнес-клімат в країні в 2020 році? Яких наступних кроків в плані деоффшорізаціі ми можемо очікувати?

У 2019 ми ратифікували MLI – фактично мінімальний пакет BEPS, який «гарантує» виконання 4 кроків плану:

  • Документ дозволяє боротися з проблемою «Гібридних невідповідностей» – використання гібридних схем ухилення від оподаткування (Дія 2 BEPS);
  • Документ вирішує проблему зловживання договорами про уникнення подвійного оподаткування (Дія 6 BEPS);
  • Документ перешкоджає штучному уникненню статусу постійного представництва (Дія 7 BEPS);
  • Документ регламентує механізм вирішення податкових спорів (Дія 14 BEPS).

Отже, в 2020 році будуть нові кроки для реалізації цих пунктів, а також підписання і пере- підписання договорів про уникнення подвійного оподаткування з різними країнами. Це процес нешвидкий, хоч суть MLI в тому, щоб прискорити прийняття та імплементацію будь-яких змін. Думаю, це істотно змінить бізнес-клімат.

Крім того, я очікую що в майбутньому році зросте ділова активність: в 2019-му в Україні двічі пройшли вибори, тому бізнес завмер в очікуванні орієнтирів на наступні 5 років. Багато хто боявся запускати проекти в такий час. 2020 рік, думаю, буде продуктивніше.

Але в цілому, ясності у нас мало. На жаль (чи на щастя) в Україні законодавство працює не завжди в тому вигляді, в якому його прийняли, реальні «правила гри» часто визначають підзаконні акти та практика реалізації законодавчих положень.

Чи очікуєте ви в 2020 році реальних кроків уряду і парламенту щодо впровадження загального декларування та податкової амністії?

Так, безумовно, думаю, в майбутньому році ми точно будемо займатися цими важливими питаннями. Багато країн колишнього соцтабору пройшли цей нелегкий шлях, і нам пора. Буде боляче, дорого, але необхідно.

Ваші прогнози на 2020 рік: чого очікувати бізнесу, і українському, і міжнародному?

Все, що не вбило нас в 2019-му, – зробило нас сильнішими для 2020 го. Але в будь-якому випадку буде нелегко всім, навіть «бувалим» бізнесменам, які, здавалося б, чого тільки не бачили. Тому пора «виходити з будиночка» всім, хто ще не звик до нової реальністю у вигляді BEPS, MLI, КІК, AEOI. Процес активної реструктуризації активів, запущений в 2019 році, прискориться. А це значить що той, хто не змінить методів роботи – втратить. Тому варто йти від старих схем, рішень і компаній. Цінуйте старих друзів, старе вино, але не старі рішення, які вже працюють. Почніть новий рік з нового підходу до нерезидентів – зробіть собі подарунок. І пам’ятайте: криза – це пора нових можливостей, які я вам бажаю реалізувати в 2020 році.

Comments(0)

Leave a Comment