Написать нам

Чи такий вже страшний КІК? Що робити власникам іноземних компаній після 1 січня 2022?

Головна / Новини / Чи такий вже страшний КІК? Що робити власникам іноземних компаній після 1 січня 2022?
 

Кілька тижнів лишилося до набрання чинності законодавства про контрольовані іноземні компанії. Швидше за все, цього разу «КІК» не переноситимуть (як сталося минулого року), тому саме час поговорити про нове законодавство з точки зору практичних наслідків для бізнесу. Про це розповів спеціаліст юридичного відділу компанії ICG Артем Деменков.

Що означає КІК для власників нерезидентних структур?

Відповідно до закону, тепер резиденти України, (фізичні та юридичні особи), у разі визнання контролером іноземної компанії, мають задекларувати наявність нерезидента, подати фінансову звітність та, за певних умов, сплатити в Україні податок з прибутку такої іноземної компанії (у яких випадках у КІК не виникає податкових зобов’язань, ми розповімо трохи нижче).

Чи всі власники іноземних компаній потраплять під визначення «контролююча особа»?

Під визначення «контролююча особа» потрапить більшість власників міжнародного бізнесу. Параметрами визначення «контролерів» є частка володіння та здійснення фактичного контролю. З часткою володіння все просто: або резидент України сам володіє іноземною компанією більш ніж на 50%, або частка його володіння становить 10%, але серед власників компанії є інші резиденти України і всі вони мають сумарну частку в цій компанії 50% або більше.

Поняття фактичного контролю набагато ширше – у цю категорію потрапляють ті, хто навіть не є власником компанії, але має доступ до її банківського рахунку, дає розпорядження керуючому органу (директорам), має право укладати суттєві угоди за довіреністю, виданою на строк більш ніж 1 рік .

Словом, більшість власників іноземних компаній буде визнано їх контролерами.

А які обов’язки у контролерів КІК?

Перший обов’язок контролера КІК – подавати повідомлення про контрольовану іноземну компанію та здавати по ній фінансову звітність до українських податкових органів. Причому подавати звітність КІК в Україні потрібно навіть у тому випадку, якщо компанія не повинна складати її в країні реєстрації. До таких компаній можна віднести офшори, деякі партнерства, низку компаній з ОАЕ.

Другий обов’язок контролера КІК – сплата податків. Але не завжди. По-перше, не потрібно сплачувати податок з доходів контрольованої іноземної компанії, якщо це благодійна організація чи публічна компанія. По-друге, якщо дохід всіх іноземних компаній одного контролера в сумі не перевищує 2 млн. євро, то від сплати податку звільняються відразу всі компанії. Якщо, все-таки, граничне значення 2 млн. євро перевищено, потрібно розглядати кожну компанію окремо. Також звільняє від сплати податків з КІК в Україні наявність з юрисдикцією реєстрації компанії договору про уникнення подвійного оподаткування. Але також необхідно виконати дві умови: перша – компанія сплачує в країні реєстрації податок з прибутку за ефективною ставкою не нижче 13%, друга – частка її пасивних доходів не перевищує 50%.

А це означає, що згідно із законодавством про КІК, під оподаткування в Україні потрапляють або класичні офшорні компанії з країн, які не мають договору про уникнення подвійного оподаткування з Україною, або холдингові компанії, які мають низькі ставки податку на пасивні доходи. Але, маючи достатній «сабстенс», навіть з холдингових компаній платити податок з КІК в Україні не потрібно.

Важливий нюанс: податки з КІК сплачує саме контролююча особа – резидент України, а не його іноземна компанія, згідно зі стандартними ставками (ПДФО чи ​​податок на прибуток). У цьому випадку податок треба сплачувати не з суми прибутку, яку розраховує бухгалтер під час підготовки звіту у країні реєстрації підприємства, а з суми скоригованого прибутку.

Як розраховується скоригований прибуток?

Сума скоригованого прибутку може бути як більшою, так і меншою від фактичного прибутку. Вона може бути змінена у бік відповідно до закону про ТЦО у разі торгівлі іноземної компанії із пов’язаними особами з низькоподаткових юрисдикцій за неринковими цінами. Але прибуток може бути зменшеним – наприклад, на суму виплачених дивідендів своїй контролюючій особі або на суму дивідендів, які нерезидент отримує від своїх дочірніх компаній з України.

І що зміниться для власників КІК після 1 січня 2022 року?

Законодавство про контрольовані іноземні компанії точно вимагатиме додаткової звітності від власників міжнародного бізнесу. Причому звітувати перед українськими податковими органами про наявність іноземної компанії та її доходи потрібно буде в будь-якому разі, де б і в якій формі не була зареєстрована ваша компанія.

Але водночас звітність – не завжди означає «податки», хоча, звичайно, кожен випадок індивідуальний і сплатити податки з КІК в Україні доведеться багатьом. Як би там не було – законодавство про КІК – важлива частину плану BEPS для України, це черговий крок до світу Transparency. Але не останній: вже анонсовано приєднання до автоматичного обміну інформацією у форматі CRS з 2023 року, очікується закон про непрямий контроль витрат громадян, у розпалі податкова амністія. Світ стає прозорим і важливо слідувати трендам, «модернізувати» свої підходи до роботи і структури, звичайно ж. І ми вам радо у цьому допоможемо!

Comments(0)

Leave a Comment