Написать нам

Податкова амністія в Україні: короткий огляд основних «параметрів» майбутньої амністії

Головна / Новини / Податкова амністія в Україні: короткий огляд основних «параметрів» майбутньої амністії
 

Український парламент ухвалив законопроект №5153, який є основою для проведення першої в історії нашої держави податкової амністії. І поки документ чекає на підпис спікера та президента, ми вирішили відповісти на найпоширеніші запитання, стосовно податкової амністію. Тим більше, що часу до старту цього заходу не так вже й багато – спеціальне декларування стартує з 1 вересня 2021 року і триватиме рівно рік – до 1 вересня 2022-го.  Отже, почнемо з того, що потрібно декларувати?

В рамках податкової амністії можна декларувати активи в Україні та/або закордоном набуті за рахунок доходів, що не були задекларовані за будь-який податковий період станом на 01.01.2021р.

Хто може подавати декларацію?

Спеціальне одноразове декларування – це добровільна «акція», скористатись якою можуть  фізичні особи – резиденти, а також Фізичні особи-нерезиденти, які на момент набуття активів чи доходів були резидентами Україні.

ВІДЕО ЗА ТЕМОЮ НА YOUTUBE-КАНАЛІ ICG-SEMINAR: Податкова амністія в Україні – все що треба знати про ухвалений законопроект 5153!

А хто не може подавати декларацію?

По-перше – малолітні/неповнолітні або недієздатні особи. По-друге – особи, які за будь-який рік, починаючи з 01.01.2005 р. подавали або мають подавати декларації відповідно до антикорупційного законодавства (крім тих, які подавали у зв’язку з проходженням відповідних конкурсів/процедур, та не були призначені або обрані на відповідні посади).

У якій формі треба подати декларацію?

Спеціальну декларацію можна подати в електронній формі, вона буде персональною чи знеособленою (подається через нотаріуса, декларант персоніфікується через спеціальний код).

Що можна декларувати?

Під декларування підпадають будь-які активи, в тому числі рухоме/нерухоме майно, цінні папери, корпоративні права, щодо яких суб’єкт декларування є власником чи від яких має право отримувати дохід.

А що декларувати не можна?

  • Активи отримані внаслідок кримінальних правопорушень, за виключенням тих, що були отримані від ухилення від сплати податків/зборів чи порушень валютного законодавства;
  • Активи осіб, щодо яких відкритого судове провадження за статтями 209 (легалізація доходів здобутих злочинним шляхом) 258-5 (фінансування тероризму) та 306, ч.1-2 368-4, 369 та 369-2 ККУ;
  • Готівкові кошти;
  • Не підлягають декларуванню кошти, розміщенні на території Російської федерації.

Якою є база оподаткування активів?

Для валютних цінностей та прав грошової вимоги – грошова або номінальна вартість, що має бути документально підтверджена. Для інших активів – витрати на придбання, оціночна вартість біржова вартість або самостійно визначена для рухомого майна, що знаходиться (зареєстровано) в Україні, за виключенням транспортних засобів та дорогоцінних металів.

Чи потрібно подавати документи про вартість активів?

Якщо мова йде про валюту та право грошової вимоги – так, потрібно подавати. Якщо це інші активи, які знаходяться (зареєстровані) в Україні – за бажанням декларанта. Інші активи, які знаходяться (зареєстровані) закордоном – подаються.

Скільки є часу на сплату податку?

Сплатити податок в рамках податкової амністії слід протягом 10 календарних днів, з дня подачі декларації. Однак декларант може скористатись правом сплати податку в розстрочку протягом трьох років трьома рівними частинами. Останній платіж має бути сплачено не пізніше 1 листопада 2024 року. При оплаті податку в розстрочку застосовується підвищена ставка податків.

За якими ставками сплачуються податки?

1)            5% для валютних цінностей, розміщених на рахунках в банках України та інші активи які знаходяться (зареєстровані) в Україні (при оплаті податку в розстрочку – ставка 6%). Кошти в Україні розміщуються на спеціальних рахунках!

2)            9% – валюта на банківських рахунках та інші активи, які знаходяться закордоном, право грошової вимоги до нерезидентів (при оплаті податку в розстрочку – ставка 11,5%). Якщо податок з закордонних статків сплачується в перші півроку з початку декларації (до 1 березня 2022 року) – застосовується пільгова ставка в 7%.

3)            2,5 % – за ОВДП, придбаних у період з 01.01.2021 по 20.06.2022р. до подання декларації (при оплаті податку в розстрочку – ставка 3%).

Чи будуть перевіряти декларації та походження задекларованих коштів?

Так, подані декларації будуть перевірятись в ході камеральної перевірки в спеціальному порядку, при цьому джерело отримання доходів, згідно закону, перевірятись не буде. При цьому кошти, що будуть вноситись на рахунки в Україні, потрапляють під вимоги законодавства про фінансовий моніторинг. Тому їх перевірятимуть банки.

Які активи можна не подавати в рамках податкової амністії?

1) нерухоме майно в Україні відповідно до державних реєстрів у вигляді:

  • квартира – до 120 кв. м. чи майнові права на таку квартиру;
  • житловий будинок до 240 кв. м. чи його незавершене будівництво, за умови права власності на земельну ділянку;
  • нежитлова нерухомість (в тому числі незавершена) некомерційного призначення до 60 кв. м.;
  • земельні ділянки у межах нормативів безоплатної приватизації;

2)           один транспортний засіб, що є в реєстрі (крім ТЗ, призначеного для перевезення 10 осіб і більше або об’єм двигуна ТЗ не менше 3000 куб. см. або середня ринкова вартість 375 МЗП, мотоцикл – 800 куб. см, літака, гелікоптера, яхти, катера),

3)            інші активи – сумарною вартістю не більше 400 тис. грн.

Це попередній аналіз законопроекту до другого читання. Огляд остаточної версії документу з`явиться на нашому сайті після публікації в газеті “Голос України” підписаного президентом закону.

Comments(0)

Leave a Comment