Написать нам

Експертна думка: як вплине на світ новий витік інформації Pandora Papers

Головна / Новини / Експертна думка: як вплине на світ новий витік інформації Pandora Papers
 

У неділю Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) опублікував нове розслідування, в ході якого були розсекречені мільйони документів про офшорні компанії та їх власників. Це розслідування отримало назву «Pandora Papers» і, як кажуть його автори, стало найбільшим витоком даних такого роду.

Pandora Papers в цифрах

Відповідно до заяв ICIJ, в розслідуванні брало участь понад 600 журналістів зі 117 країн світу. Вони отримали інформацію з 12 джерел – компаній, що працюють в таких юрисдикціях як БВО, Беліз, ОАЕ, Сінгаруп, Кіпр, Швейцарія і Панама.

Всього в розпорядженні журналістів виявилося 11,9 мільйона документів, що більше, ніж було під час Panama Papers (тоді «утекло» 11,5 мільйона документів). Загальний обсяг даних Pandora Papers – 2,94 террабайти.

У документах фігурує більше 30 нинішніх і колишніх світових лідерів, включаючи екс-прем’єр-міністра Великобританії Тоні Блера, прем’єр-міністра Чехії Андрія Бабіша, короля Йорданії Абдолу II, президента України Володимира Зеленського та інших.

Вплив нового розслідування на бізнес-клімат

Актуальне питання – як вплине на світ нове розслідування про офшори? Іванна Пилипюк, керуючий партнер компанії ICG вважає, що кардинально новий офшорний скандал ситуацію в світі не змінить.

Іванна Пилипюк:

Все таємне стає явним, рано чи пізно. Хто не зрозумів це в 2016 році з витоком Panama Papers, той змушений зрозуміти і прийняти з Pandora Papers. Цей витік –  чергове підтвердження, що світ прозорий і відкритий. Навіть занадто відкритий.

Питання безпеки даних в умовах підвищеної транспарентності – це виклики нового часу, з якими ми будемо стикатися і далі. Історія Pandora Papers це скандал про політиків і чиновників, які користувалися механізмами оптимізації і мінімізації податків. Хоч це і найбільший обсяг інформації, який потрапив до рук журналістів, але, на мою суб’єктивну думку, бізнес-громадськість слабо реагує на те, що відбувається. Дехто навіть жартує, мовляв, якщо вас немає в списках Pandora Papers, то ваш бізнес занадто дрібний, тобто пишатися нічим.

В цілому для бізнесу цей витік став підтвердження того, що в нових умовах сховатися не вийде: якщо тебе ще не «злили», то, цілком можливо, «зіллють» в майбутньому. Але, якщо витоки даних будуть відбуватися і далі, то під загрозою опиниться приватність і безпека даних. І це дуже непокоїть.

В Україні ми звикли, що приватності в бізнесі немає і бази даних підприємств давно можна купити як будь-який інший товар. Але якщо уявити, що ви можете собі дозволити обслуговувати фірму на Сейшелах, Гібралтарі, Гонконзі (де завгодно) і угоди ваші законні, про що свідчать відповідні звіти, а може навіть і аудит, і раптом в мережу несанкціоновано потрапляють дані по компанії, контактним особам, фінансові дані – то тут вже не до веселощів. І виникають питання щодо законності використання такої інформації, отриманої незаконним шляхом. І логічно, що у багатьох виникне питання «а може таки краще сховатися?», якщо інформація так легко зливається.

Чи слід чекати нових податкових ініціатив, як після Panama Papers »?

Машина BEPS запущена давно і безповоротно. Жорна КІК і автообміну тільки набирають обертів, посилення KYC буде, і було б без Pandora Papers. Тому треба займатися своєю особистою та діловою фінансовою історією, ​​берегти свою податкову репутацію, тоді вам будуть раді партнери / інвестори / банки. Чого я вам всім і бажаю.

Comments(0)

Leave a Comment